Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

Κούτας Γρηγόρης

Γεννήθηκε το 1994 στο Αγρίνιο και από πολύ μικρή ηλικία ήρθε στην πάλη. Ο Γρηγόρης είχε μια φυσική δύναμη και ιδανικό σωματότυπο ( όπως ο Τίτορμος ! ! ) που τον καθιέρωσαν στην κορυφή των Ελλήνων παλαιστών. Από πολύ μικρός ο Αγρινιώτης Καρέλιν (όπως τον αποκαλούν οι άνθρωποι της πάλης ) σάρωνε τα μετάλλια στην κατηγορία των 120 κιλών της Ελληνορωμαϊκής πάλης στους αγώνες παίδων και εφήβων. Ο Πανελληνιονίκης παλαιστής του Παναιτωλικού εκπροσώπησε την χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ως μέλος της Εθνικής ομάδας και είναι από τους λίγους Έλληνες αθλητές που αγωνίστηκαν στο Διεθνές τουρνουά «ΟΛΥΜΠΙΑ» με ειδική άδεια μέσα στον αρχαιολογικό χώρο και μάλιστα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Επιλέχθηκε λόγω των σωματικών του προσόντων και υπηρέτησε την στρατιωτική του θητεία ως εύζωνας στην Προεδρική φρουρά και παράλληλα αγωνίστηκε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ενόπλων δυνάμεων και κατέκτησε την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Τον Γρηγόρη τίμησε ο Δήμος Αγρινίου για την προσφορά του στον αθλητισμό της πόλης μας . Ευχόμαστε όλοι να εξακολουθεί να προπονείται και να μας εκπροσωπεί επάξια όπως ξέρει να κάνει και στο πρωτάθλημα ανδρών αλλά και σε όλες τις διεθνείς διοργανώσεις. * Ο αθλητής για δικούς του λόγους - και παρόλο που η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση ήταν αντίθετοι - πήρε μεταγραφή στον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ κλείνοντας οριστικά πίσω του ένα κεφάλαιο συνεργασίας 15 περίπου ετών . Στις 18 Δεκεμβρίου 2022 ο ΚΟΥΤΑΣ επέστρεψε με ελεύθερη μεταγραφή στον Παναιτωλικό . . .